Technika rysowania węglem

Rysowanie węglem jak każda technika malarska stawia przed malującym pewne wymagania. Nie chodzi tu tylko o umiejętności malarza, talent czy jego poczucie estetyki, ale o podłoże na którym zostanie namalowany obraz oraz węgiel którym obraz namalujemy.

Tak więc jednym z warunków jaki należy spełnić wykonując obrazy węglem, dobór odpowiedniego papieru do odpowiedniej twardości węgla. Węgiel rysunkowy daje wspaniale efekty, gdy rozciera się go bez ziarnistych zaczernień, rodzaju plam i kresek, przypominających w użyciu woskowe pastele. Należy również pamiętać, iż nie każdy motyw jaki chcielibyśmy namalować, nadaje się do tej techniki. W węglu wspaniale wychodzą duże motywy takie jak portrety, lub powiększone fragmenty architektury, bez zbędnych szczegółów. Szczegóły są utrapieniem w tej technice, gdyż miękkość tego narzędzia-materiału wymusza na nas rysowanie w szczególny sposób.

Etapy rysowanie węglem

W węglu możemy podzielić rysowanie na 2 etapy.
1. Rozrysowanie- zaznaczenie motywu rysunku i roztarcie dużymi płaszczyznami.
2.Utrwalenie rysunku fiksatywa i wzmocnienie kontrastu i wrysowanie w niego szczegółów.

Zalety rysowania węglem

Technika węgla rysunkowego jest bardzo przydatna w pracy artystycznej, warto więc poćwiczyć tą trudną metodę artystycznej pracy. Dzięki niej, możemy szybko wykonać wiele rysunków, nie tracąc czasu na zbędne ruchy, jak w technice rysowania ołówkiem. Gdy poradzimy sobie technicznie z węglem, możemy urozmaicić go kolorowymi pastelami, a wtedy rysunek staje się malarstwem. Czarno-białe rysunki zamieniamy w kolorowe malarstwo.

Metoda rysowania węglem przypomina rysowanie kredą, jednak jest to technika bardziej graficzna.

 

Leave a Reply