Symbolika koloru białego w malarstwie

grey Symbolika koloru białego w malarstwieKolory wpływają na odbiór tego co prezentuje obraz. Jednym z najczęściej stosowanych kolorów jest biały. Jest to najjaśniejsza z barw symbolizująca czystość i doskonałość, a zarazem kojarząca się z lekkością i błogością. Odcieni bieli jest bardzo wiele dlatego malarze mogą idealnie dobrać odpowiedni gradient do swojego obrazu. Biały kolor występuje zarówno wśród zimnych barw (z domieszką niebieskiego koloru) jak i ciepłych (od koloru żółtego). Biały kolor jest bardzo uniwersalny dlatego można go mieszać z każdym innym kolorem bez żadnych przeciwwskazań.

Biel na przestrzeni epok

W czasach średniowiecza biały kolor w kojarzona z ocaleniem i ratunkiem. W malarstwie przestawiano za jego pomocą białe żagle statków oraz kwiaty. Symbolizował czystość, prawość, szlachetność a także posłuszeństwo i wielbienie wobec Boga.

Zupełnie inaczej postrzegano ta barwę w renesansie. W tej epoce biel była szczególnym symbolem starości. W malarstwie symbolizowała miłość i pożądanie poprzez białe ptaki np. łabędzie.
Obrazy z wykorzystaniem bieli miały być też symbolem niewinności,doskonałości, czego wyrazem były białe lilie lub perły.

W romantyzmie biały symbolizował śmierć. W malarstwie na obrazach za pomocą tej barwy prezentowano całun lub białą suknię. Obrazy z użyciem tego koloru przedstawiały także sceny zmartwychwstania Chrystusa – Zwycięzcy, odzyskania niepodległości czy też odzyskania wolności.
Niektóre odcienie bieli, były porównywane do zła, braku uczuć i pustki, np. królowa śniegu z bajki Andersena, w malarstwie natomiast białe grzywiaste fale morskie niosły grozę, obojętność i chłód.

W pozytywizmie biały kolor zyskał piękniejsze oblicze, bowiem stanowił symbol piękna, czystości, szlachetności, oraz układów. W malarstwie obrazy prezentowały białe habity zakonników oraz białe anioły. Biel była także symbolem poddania się (co na obrazach prezentowano poprzez białą tkaninę) w malarstwie przedstawiana podczas walk. Biała barwa symbolizuje także piękno, jest zapowiedzią wiernej miłości, w malarstwie często widzimy jako białe ptaki. Dodatkowo białe gołębie symbolizują pokój.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  symbolika kolorw  nauka malowania obrazów  obraz na plastyke w kolorach zimnych  żagle w malarstwie  obrazy w barwach zimnych  barwy cieple w malarstwie  obrazy w barwach zimnych -zdjęcia  obraz w barwach zimnych  obraz w kolorach zimnych  zimne barwy  kolor we wspołczesnym malarstwie  malowanie na plotnie  dekoracyjny obraz krajobrazu  malarze współcześni symbolika  obrazy krajobrazu zimne barwy  obrazy z kolorów zimnych  polscy symboliści malarze  rysunki zimne barwy  MARTWA NATURA jak namalowac  roze w malarstwie  pastelowe kwiaty w malarstwie  obrazy pastele nowoczesne  Obrazki jednym kolorem w plastyce  obrazy w kolorach chłodnych  obrazy ekspresionizmu  białe kwiaty malarstwo  ציור פעולה  odcienie koloru niebieskiego  symbolika  symbole w malarstwie  obraz z barwami zimnymi  obraz z zimnych kolorów  Obrazy akrylowe-kwiaty  akwarela na białym kartonie  Barwy zimne w malarstwie  rysunki w barwach zimnych  RÓŻE W MALARSTWIE AKRYLOWYM  obrazy plastyczne  obrazy symbolika  biale roze malarstwo  barwa malarstwo  obraz namalowany w ciepłych barwach  malarstwo kwiaty w kolorze niebieskim  action painting obrazy  malarstwo obrazy kwiaty  www malarz  krajobraz namalowany barwami zimnymi  szpachel dekoracyjny  łatwego obrazu do malowania  malowane krajobrazy w jednym kolorze  symbolika czerwieni  pejzaż namalowany jednym kolorem obrazy  pejzaż zimowy w malarstwie  pejzaż zimowy w malarstwie olejnym  action painting info  barwy ciepłe i zimne w pastelach olejnych 25  zimowe obrazy w malarstwie  ptaki w malarstwie  BIAŁE KWIATY W MALARSTWIE  rozewmalarstwie  rysowanie zimnych kolorów  symbolika koloru w malarstwie biel  symbolika białego koloru  symbolika barw w malarstwie biały  akwarela abstrakcje  symbolika róży w malarstwie  symbolizm  symbolizm krajobraz malarstwo  symbole polskich malarzy na obrazach  świeca wmalarstwie  sztuka nowoczesna czerwien  rysunek krajobrazu malowany ciepłymi barwami  pejzaż letni w malarstwie olejnym  barwy ciepły i zimne pejzaż  obraz o zimnych kolorach  jaką techniką malować obraz na płótnie  obraz malowany kolorem zimnym  kolor biały w malarstwie  narysuj rysunek w barwch zimnych  kolorowe obrazyakrylowe  malowanie obrazow kwiaty  kolory w malarstwie  krajobrazy barwy zimne  malarze obrazow  malarstwo barwy zimne i cieple  malarstwo barwy zimne  malarstwo barwy zieleni  kwiaty o barwach zimnych  jak narysować obrazek zimny  jak narysować malarza malujacego obraz?  obraz w zimnych barwach  pastele i cieple barwy symbolika w obrazach  obrzy resim  obrazy z zielenią i bielą  barwy wmalarstwie  obrazy do namalowania  białe kwiaty obrazy  obrazy olejne malarze  obrazy malowane zimnymi  obrazy malowane chlodnymi barwami  obrazy kwiatów szpachlem  obrazy kwiatow polskich malarzow  blogość  chłodne barwy symbolika  obrazek malowany zimnymi kolorami  kwiat o barwach chłodnych  
Wrzesień 11th, 2012 by Galerianin

Leave a comment


Optimized by SEO Ultimate