Symbolika koloru białego w malarstwie

Kolory wpływają na odbiór tego co prezentuje obraz. Jednym z najczęściej stosowanych kolorów jest biały. Jest to najjaśniejsza z barw symbolizująca czystość i doskonałość, a zarazem kojarząca się z lekkością i błogością. Odcieni bieli jest bardzo wiele dlatego malarze mogą idealnie dobrać odpowiedni gradient do swojego obrazu. Biały kolor występuje zarówno wśród zimnych barw (z domieszką niebieskiego koloru) jak i ciepłych (od koloru żółtego). Biały kolor jest bardzo uniwersalny dlatego można go mieszać z każdym innym kolorem bez żadnych przeciwwskazań.

Biel na przestrzeni epok

W czasach średniowiecza biały kolor w kojarzona z ocaleniem i ratunkiem. W malarstwie przestawiano za jego pomocą białe żagle statków oraz kwiaty. Symbolizował czystość, prawość, szlachetność a także posłuszeństwo i wielbienie wobec Boga.

Zupełnie inaczej postrzegano ta barwę w renesansie. W tej epoce biel była szczególnym symbolem starości. W malarstwie symbolizowała miłość i pożądanie poprzez białe ptaki np. łabędzie.
Obrazy z wykorzystaniem bieli miały być też symbolem niewinności,doskonałości, czego wyrazem były białe lilie lub perły.

W romantyzmie biały symbolizował śmierć. W malarstwie na obrazach za pomocą tej barwy prezentowano całun lub białą suknię. Obrazy z użyciem tego koloru przedstawiały także sceny zmartwychwstania Chrystusa – Zwycięzcy, odzyskania niepodległości czy też odzyskania wolności.
Niektóre odcienie bieli, były porównywane do zła, braku uczuć i pustki, np. królowa śniegu z bajki Andersena, w malarstwie natomiast białe grzywiaste fale morskie niosły grozę, obojętność i chłód.

W pozytywizmie biały kolor zyskał piękniejsze oblicze, bowiem stanowił symbol piękna, czystości, szlachetności, oraz układów. W malarstwie obrazy prezentowały białe habity zakonników oraz białe anioły. Biel była także symbolem poddania się (co na obrazach prezentowano poprzez białą tkaninę) w malarstwie przedstawiana podczas walk. Biała barwa symbolizuje także piękno, jest zapowiedzią wiernej miłości, w malarstwie często widzimy jako białe ptaki. Dodatkowo białe gołębie symbolizują pokój.

Leave a Reply